AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Vranovice na Brněnsku mají nové Muzeum vinařství

(9.8. 2011)
Ve Vranovicích na Brněnsku bylo minulý měsíc otevřeno nové Muzeum vinařství. Návštěvníkům chtějí ukázat například exponáty na výrobu a opravu dřevěných sudů nebo historický lis z roku 1860. Expozice je spojena s nabídkou vín místních vinařů. Předseda místních vinařů Drahomír Dofek ČTK řekl, že cílem expozice je propagovat místní vinařskou produkci.

Návštěvníci mohou ochutnat a zakoupit až 80 vzorků vín. Mezitím si mohou prohlédnout exponáty, mezi které patří například lisy, starý dřevěný mlýnek na hrozny, putny na sběr hroznů nebo trychtýř do sudů. Každé z náčiní má i svůj popis, k čemu sloužilo. Prostory vinařů se nacházejí ve dvoře obecního úřadu. Nové zázemí získali vinaři v roce 2008, když uzavřeli s obcí Vranovice dlouhodobou nájemní smlouvu na 50 let. Od května 2009 začali svépomocí prostory původního sklepa a skladových objektů ve dvoře obecního úřadu rekonstruovat na vinařské muzeum a vinotéku.

„Muzeum vinařství má spíše komornější charakter. Shromážděné předměty pocházejí z domácích sbírek tamních vinařů a jsou malým zpestřením návštěvy vinného sklepa, který tu vinaři nově postavili. V něm si mohou návštěvníci vybrat víno podle své chuti a popíjet ho i na venkovní terase," říká k novému muzeu Dagmar Humpolíková z Centra volného času ve Vranovicích. Rekonstrukce stála půl milionu korun, přispěl na ni i Jihomoravský kraj. „Věřím, že si expozice své návštěvníky najde. Dosud nebylo kde u vína posedět. Vranovice také leží na křižovatce pěti cyklostezek. Turisté k nám jezdí," uvedl Dofek.

Expozice o vinařství bude v budoucnu i na mikulovském zámku na Břeclavsku. Jihomoravský kraj na její vytvoření přispěje částkou pět milionů korun. Měla by prezentovat historii odvětví, které je pevně spjato s Moravou. S otevřením výstavy se počítá v příští turistické sezoně. Nová stálá výstava vznikne v části rozlehlého mikulovského zámku, v níž se nyní nachází truhlářská dílna. Nutné budou stavební úpravy. Na podobě expozice se bude podílet známý znalec a milovník vína profesor Vilém Kraus.

Text: -čtk- a -pmu-

Vranovice na Brněnsku mají nové Muzeum vinařství

Foto: Dagmar Humpolíková

zdroj: COT Business

jižní-morava.info

FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447