AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Slavnosti vinobraní

(2.9. 2011)
Slavnosti vinobraní
Přestože se víno v České republice netěší zdaleka tak hojné konzumaci jako pivo, má tento nápoj u nás bohatou tradici sahající hluboko do historie. První doklady o pěstování vinné révy na svazích Pálavy pocházejí již z roku 280, kde byla vysazena vojáky římského císaře Probuse. Již za Velkomoravské říše patřilo vinařství mezi rozvinutá odvětví, jak dokládají četné nálezy vinařských nožů a rozmanitých druhů semen vinné révy. Stopa vína se vine celou českou historií. Na jeho rozšíření nesly zásluhu kláštery a později i majetní měšťané, kteří si zakládali vlastní vinice. Okolí Prahy pak vděčí za své vinice samotnému králi českému a císaři římskému Karlu IV., který podpořil zakládání vinic svým nařízením. Víno samozřejmě nemohlo chybět na stole v žádné majetné domácnosti a neméně tak na tabuli českého panovníka.
 
I dnes se víno těší stoupající oblibě, a tak není divu, že slavnosti vína neboli vinobraní jsou každoročně velkou událostí. Na mnoha místech v republice propukají začátkem září velkolepé slavnosti oslavující počátek sklizně a historii tohoto nápoje. Tradičně nechybí bohatý program, často právě s historickou tématikou, a také lahodný burčák, kvašený vinný mošt.

Znojemské historické vinobraní

Snad největší vinobraní můžete navštívit ve Znojmě. Během 9. a 10. září rozezní ulice Znojma hudba nejen středověká, ale i moderní. Na své si mohou přijít milovníci rozličných žánrů od rocku až po jazz. Milovníky vážné hudby jistě potěší sobotní koncert Znojemského komorního orchestru v kostele svatého Mikuláše. Kromě toho budou k vidění také divadelní vystoupení, historické tance nebo šermířská klání. Protože jde především o slavnosti vína, nechybí ochutnávka vín, a to nejen v krásných prostorách znojemského hradu, ale i ve všech vinařstvích, která mají během těchto dnů brány otevřené. Vrcholem slavností pak nepochybně bude historický průvod krále Jana s chotí, který projde městem a bude slavnostně zakončen v Horním parku.

Pálavské vinobraní

Neméně velkolepé bude vinobraní v proslulé oblasti Pálavy, které proběhne od 9. do 11. září v Mikulově. Kromě bohatého hudebního programu, který se bude odehrávat například na náměstí, v Kapucínské ulici nebo na zámku, se mohou návštěvníci těšit na gotické tance, dravé ptáky, kejlklíře a komedianty nebo ohňové představení. Vše se bude samozřejmě točit kolem vína, a tak nebude chybět ani národní soutěž vín v hotelu Galant, ochutnávka burčáků, vín a gastronomických specialit ve vinařském městečku, které vyroste v Kapucínské ulici nebo řízená degustace na zámku. Zlatým hřebem pak bude krojový a historický průvod.

Moravská vinobraní

Morava je nejvýznamnější vinařskou oblastí v České republice, a tak se zde kromě Znojma a Mikulova, které jsou považovány za největší centra vinařských oblastí, slaví vinobraní i v řadě dalších obcí. Jen namátko můžeme zmínit například Valtické vinobraní (9. a 10. září), Bzenecké vinobraní (16. a 17. září) nebo Strážnické vinobraní (9. a 10. září).
 

Česká vinobraní

Nejen Morava však má svá vinobraní, i v Čechách se můžou milovníci vína těšit na řadu akcí. Zmínit bychom měli Mělnické vinobraní (16. a 17. září), Karlštejnské vinobraní (24. a 25. září) nebo Litoměřické vinobraní (23. a 24. září).

Pražská vinobraní

Právě díky Karlu IV., který podporoval zřizování vinic pro Prahu svým nařízením, se může i matička měst pyšnit vinobraními, a to hned několika. Vinohradské vinobraní je novodobou tradicí, která má svůj počátek v roce 1997, avšak rychle si získala oblibu a každoročně se jí zúčastní tisíce návštěvníků. I letos během 24. a 25. září se mohou těšit na bohatý hudební program, mladý burčák a velkolepý historický průvod. Vinobraní na Grébovce, který má letos podtitul „Antické bakchanálie“ , se bude konat 16. a 17. září v parku na Havlíčkových sadech. Jak podtitul napovídá, letošní vinobraní navštíví deset antických bohů. K vidění budou také římské lázně a dobové tržiště, jejichž atmosféru dokreslí bakchantky, nymfy, satyrové a tanečnice doprovázené libými zvuky lyry a harfy. Zapomenout bychom neměli ani na Trojské vinobraní na Trojské vinici, které dominuje kaple svaté Kláry. Kdo sem zavítá, může se těšit na degustaci vín, výtečný burčák, a bohatý hudební program.
 
zdroj: czechtourism.com
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447