AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Na Znojemském historickém vinobraní budou ta nejlepší vína

(3.9. 2011)

9. - 10. září můžete ve Znojmě ochutnat ta nejlepší vína, která nabízí Jižní Morava. Ať už přijedete do města nad Dyjí na historické průvody krále Jana Lucemburského, rytířská klání, program pro děti nebo koncerty, hlavními hvězdami vinobraní budou přesto výjimečná místní vína - sauvignon, ryzlink rýnský a veltlínské zelené. Vstupenky na vinobraní lze koupit v předprodeji do konce srpna se slevou.

 

Vína ze Znojemska jsou více aromatická
Každoročně si Znojemsko v polovině září připomíná středověkou vinařskou tradice během Znojemského historického vinobraní. Jedním z důvodů, proč se na Znojemsku rodí vína s originální chutí a pověstnou rozmanitostí, je stylově pestré spektrum kvalitních bílých odrůd. Za chuťově svěží, aromatická bílá vína však Znojemsko vděčí nejenom šikovným vinařům, ale také ideálním přírodním  podmínkám. Studené větry z nedaleké Českomoravské vrchoviny spolu s vlivem řek Dyje, Jevišovky a Jihlavy dávají zdejším vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny zrají pomaleji, ale právě proto si uchovávají vonné látky a dosahují vysoké jakosti.
 
Znojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava. Zahrnuje celkem 3 530 hektarů vinic a 91 vinařských obcí. Podoblast je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také Rulandské bílé, šedé i modré a Pálava.
 
Vínnou révu zde pěstovali už staří Římané
Znojemsko se může pochlubit bohatou vinařskou tradicí. Archeologické nálezy dokazují, že pěstováním vinné révy se v údolí řeky Dyje zabývali již staří Římané. Na staré obchodní stezce nad viniční tratí Šobes můžete dodnes vidět koleje od těžkých římských povozů, vyježděné v kamenitém terénu. Rozvoj vinařství nastal v době Velkomoravské říše, kdy kníže Svatopluk nechal dovézt révu z Rakouska a Uher a začal cílevědomě zakládat první novodobé vinice. Na Znojemsku si zásluhy na rozšíření vinic připsali zejména premonstráti, kteří v roce 1190 založili klášter v Louce
u Znojma. Během následujících staletí, kdy se křesťanství ruku v ruce s vinnou révou šířilo celou Evropou, vinice zakládali i bohatí měšťané a šlechtici. Rozvoj místního vinařství přerušila révokazová nákaza a houbové choroby koncem 19. století. Obnova vinic a výsadba nových odrůd na prahu moderní doby zahájily harmonický vývoj pěstování vinné révy, který trvá dodnes. Přijeďte ochutnat ta nejlepší vína, které do českých zemí přivezl sám král Karel IV.

 

 TZ - Znojemská tradice vinařství (Program, partneři...)

zdroj: czechtourism.cz

FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447