AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Svatý Martin…

(18.10. 2011)
Svatý Martin…
… je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji bývá zobrazen na koni s půlkou pláště a žebrákem…Sv. Martin – od pradávna jeden z nejoblíbenějších svátků podzimu.
 
V Čechách je s jeho jménem spojena pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“. I malé dítě ví, že bílým koněm je myšlen vlastně první sníh. Pravda – někdy přijde o pár dní dříve než 11. listopadu. Ale správné hospodyně právě tento den pečou martinskou husu a martinské rohlíčky – tohle totiž k Martinovi neodmyslitelně patří.
Další tradicí, která se k tomuto dni váže je i slavnost mladého vína. Každoročně se 11. 11. přesně v 11 hodin snad ve všech vinotékách a restauracích v České republice otevírají první lahve vína nového ročníku – tak zvané „mladé víno“. Odtud název.
Svatomartinská tradice je jakousi obdobou francouzských oslav nového Beaujolais.
Český rituál je ale podstatně starší. Oslavy pocházejí z dob císaře Josefa II. Právě v tento den se mohlo začít nalévat mladé víno z podzimní sklizně. Znamenal konec sklizně a bylo to vpravdě příjemné završení zemědělského roku. Mimo jiné oznámím bylo dáno na vědomost, že zima pomalu začíná….
A jedna dobrá rada ohledně vína na závěr: Svatomartinská vína bývají uvedena na trh již několik týdnů po sklizni a jsou určena k rychlé konzumaci. Sami vinaři doporučují víno vypít do jara. Ani po tom se ale víno nezkazí, jen ztrácí na svěžesti.
 
zdroj: czechtourism.com
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447