AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
Travelasist\ Praha\
zpět

Clam-Gallasův palác

Informace
Akce
Služby
Vytištěno z www.vseOvinu.cz
Clam-Gallasův palác se nachází na Starém Městě . V současnosti je majetkem hlavního města Prahy a slouží jako druhé pracoviště Archivu hlavního města Prahy.
Palác je perlou baroka, je to jeden z nejkrásnějších pražských paláců, který je ukázkou vzácné čistě vídeňské palácové barokní stavby. Jeho stavba probíhala od roku 1713 pro neapolského místokrále Jana Václava Gallase na místě menšího paláce a několika měšťanských
V roce 1757 vymřel rod Gallasů po meči a palác pak připadl synovi Gallasovy sestry Kristiánu Filipovi z Clamu. Tak se spojila obě jména a vznikl rod Clam-Gallasů. J.V.Gallasův dědic Filip Josef pověřil malířskou výzdobou paláce vynikajícího italského malíře Carlo Carlone. Tento umělec vytvořil fresky z let 1727-1729 na hlavním schodišti. Největší z nich , umístěná nad horní podestou, představuje triumf boha Helia. Ve dvou reprezentačních sálech ve druhém patře jsou zase fresky znázorňující shromáždění olympských bohů a apoteózu umění. Freskami byly vyzdobeny i menší pokoje a palácová knihovna ve východním křídle paláce.
Celková podoba budovy byla motivována antickou mytologií. Pozoruhodná je také výzdoba palácového schodiště s překrásným zábradlím. Známá socha Vltavy, nazývaná Pražany láskyplně Terezka, od Václava Práchnem, stojí ve zdi u malé zahrady zřízené roku 1800 z bývalého hřbitova u kostelíka Panny Marie na Louži (dnes přístupná z Mariánského nám.).
V době největšího rozkvětu se v paláci konaly plesy i koncerty. Hojně sem chodili mnozí slavní hosté, např. Mozart s ženou Konstancií a Josefinou Duškovou, která prý byla blízkou přítelkyní Clam-Gallasů. Hrál zde i Beethoven.
Adresa:
Husova 158/20
11000 Praha

Tel: 236 002 019
E-mail: ahmp@cityofprague.cz

Další možnosti:

Dům U sladkých (Staré město)
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447